Zákon zachování energie

Základním zákonem, který pro energii platí, je zákon zachování energie. Tento zákon (zjednodušeně řečeno) konstatuje, že energii nelze vyrobit ani zničit, ale pouze přeměnit na jiný druh energie. (Zdroj Wikipedie).

Tento vztah vlastně znamená, že energie se může přeměňovat z jednoho druhu do jiného, ale její množství při těchto přeměnách zůstává stejné, energie nevzniká ani nezaniká.

zze

Např. ve vodních elektrárnách se mění mechanická energie proudící vody na elektrickou energii. Ta se přivede do sítě, kde se mění např. na energii tepelnou (vařič, topná spirála, žehlička, …), na energii světelnou (žárovka, display, …), akustickou (DVD přehrávač, …).

Proč o tom tady píšu? Protože tento zákon využíváme i v konstelacích.

Zákon zachování energie totiž platí úplně stejně i v rodinném (školním, pracovním) systému. Ani tady energie nevzniká ani nezaniká. Můžeme si to ukázat na konstelaci, které jsem se nedávno zúčastnil.

Klientka, nazvěme jí Petra, se chtěla podívat na vztah mezi ní a starší dcerou a starší a mladší dcery mezi sebou. Dcery (8 a 4 roky) se dost perou a starší dcera si od Petry udržuje odstup. Petra má starší sestru Jarmilu, která si od rodičů také udržovala odstup a několik let se s nimi neviděla.

Stejný model chování (odstup starší dcery od matky) se objevuje i v rodině původu Petry. Navíc je pravděpodobné, že vztah mezi Petrou a její starší dcerou kopíruje vztah matky Petry a Jarmily. Proto jsme postavili nejprve původní rodinu – tedy otce, matku, Petru a její starší sestru.

Počáteční rozestavění vypadalo následovně:

zak-energie-konst

Jakmile konstelace začala, musela si Jarmila od rodičů dost poodstoupit. Vůbec se na svém počátečním místě necítila dobře a doslova jí to vypudilo pryč. Rozestavení se změnilo následovně:

zak-energie-konst2

Cítila se v napětí. Přitom rodiče měli rádi jak sebe vzájemně, tak i své dcery. Jarmila ale celou dobu věděla, že tady něco nehraje, že je tu něco skryté. Něco, co způsobuje, že si drží odstup a nemůže se přiblížit k rodičům.

Dlouho jsme nemohli přijít na to, co se děje. Všechno působilo harmonicky a v pořádku. Až v průběhu konstelace si Petra vzpomněla, že matka nechtěla mít dítě tak brzy. Ale otec na to nedbal a svou ženu přesto přivedl do jiného stavu. V podstatě svou ženu zneužil.

Když pak matka svému muži pohlédla do očí a řekla mu, že jí to naštvalo a že se cítila zneužitá, všem se ulevilo, nejvíc Jarmile. To bylo to, co cítila a způsobovalo odstup od rodičů.

Teprve když tato energie vzteku, naštvání a zloby byla uznána, uviděna a uvolněna, všichni si mohli s úlevou vydechnout.

Obnovil se přirozený proud energie a Jarmila se mohla přiblížit k rodičům a procítit jejich podporu. Podporu, která tam vždy byla, protože otec i matka své dcery milovali. Jen kvůli potlačené energii nemohla být projevena. Na závěr vše vypadalo takto:

zak-energie-konst3

Dění v konstelaci mělo vliv i na Petru. I té se ulevilo, protože celou dobu byla zmatená a stejně jako její starší sestra cítila, že něco není v pořádku.

Nejlepší na tom je, že i obě dcery Petry se k sobě lépe chovají a Petra má se svou starší dcerou lepší vztah. Energie, která byla původně zadržená u matky Petry (neboli u babičky starší dcery Petry) se přenesla na její starší dceru (sestru Petry) a pak na starší dceru Petry.

Pokud se pozastavujete nad tím, že zakázka byla úplně jiná, než co se pak dělo v konstelaci, vězte, že to není až tak neobvyklé. Dovolte krátkou ukázku z ebooku, který si zde můžete stáhnout:

V konstelacích vycházíme z předpokladu, že nikdo z nás není izolovaným jedincem, všichni někam patříme. Jsme součástí nějakého většího celku, systému. Zabýváme se proto celým systémem, ne jednotlivcem.

 Širší pohled na celý systém umožňuje lépe pochopit, co se děje, co na nás má vliv. Respektováním a obnovením pravidel a zákonitostí daného systému může vést k řešení různých problematických situací.

Nezůstali jsme tedy u těch, kterých se zakázka bezprostředně týkala (Petra a dcera), ale na celý systém jsme se podívali z větší perspektivy. Jakmile se uvolnila energie v jedné části, projevilo se to v celém systému a ulevilo se všem, kteří tím byli ovlivněni.

Pozn: Samozřejmě zadržená energie u matky není jediná příčina problémů mezi Petrou a její dcerou. Vlivů na jejich vztah je mnohem víc. Touto konstelací se odkryla jedna vrstva, pod kterou se mohou skrývat (a pravděpodobně skrývají) další vrstvy. To případně může být téma další konstelace.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.