Můj příběh - Tomáš Vojtěchovský

Přibližně do svých třiceti jsem si žil spokojeně a klidně. Vystudoval jsem vysokou školu, měl respektované a dobře placené zaměstnání. Šest let jsem byl s partnerkou a celkem nám to fungovalo. Bavilo mě sportovat, hodně jsem závodil.

Přesto jsem cítil, že něco není v pořádku, že tohle není život, jaký bych chtěl žít.

Vnímal jsem vnitřní prázdnotu ze sice pohodlného a příjemného, ale nenaplněného života. Tento pocit postupně narůstal, až už nebylo možné ho ignorovat. Postupně jsem si uvědomoval, že je třeba se podívat na to, co mi brání žít podle svých představ. Vždy jsem nějak tušil, že je třeba hledat a dívat se dovnitř a ne vně, že můj vnější svět je tvořen tím, co je uvnitř.

Začal jsem číst knížky osobního rozvoje, účastnil jsem se seberozvojových seminářů a můj život se začal výrazně měnit. K horšímu. Začal jsem podnikat, ale nedařilo se mi. Postupně jsem utratil, co jsem našetřil za dobu v zaměstnání, zlikvidoval jedno stavební spoření a navíc si dokázal vytvořil dluh 200 000,-Kč. Vztahy se rozpadaly, k tomu se přidalo zranění (natržený sval po pádu z kola), které se doléčovalo ještě půl roku poté.

V temnotě

Měl jsem pocit, že se všechno rozjelo špatným směrem. To, co předtím fungovalo, najednou fungovat přestávalo. Nevěděl jsem ale co dělat. Ač jsem se snažil sebevíc, nic se nelepšilo. Zkoušel jsem pracovat v přímém prodeji a až na krátké období to byla katastrofa. Byl jsem rekordman v počtu pozvaných klientů, kteří pak vůbec nepřišli. Ti, co nějakou záhadou přišli, si nic nekoupili. Podnikání s tvorbou webových stránek bylo stejně neplodné a frustrující.

Tohle temné a tíživé období trvalo přibližně dva roky. Pocit marnosti a beznaděje sílil a velmi mě vyčerpával. Začínalo mi být jasné, že je něco třeba změnit a to dost radikálně. Přestat bojovat a odevzdat se proudu života, ať už mě povede kamkoliv.

Bod zlomu

Zavedl mě do rodného Chomutova, kde jsem dostal nabídku zaměstnání. Do té doby jsem žil už 14 let v Plzni. Věděl jsem, že je třeba opustit pohodlné, ale nefungující a jít dál. Nicméně uvnitř jsem sváděl velký boj - říkejme tomu lpění na komfortní zóně. I když byla zcela nevyhovující, přesto se mi jí opouštět nechtělo.

Po přestěhování se vše začalo lepšit - se stabilním příjmem se mi podařilo splatit dluh. Začal jsem se věnovat tomu, co mě baví - výuce plavání. To mě už čtyři roky živí a za tu dobu prošlo kurzy více než 2000 účastníků. Po zranění jsem se vrátil ke sportu (triatlonu), pročistily se vztahy v rodině i partnerské.

Konstelace

Hned na prvním víkendu s konstelacemi jsem věděl, že jsem tam, kde mám být. "Tohle mě zajímá a chci se tomu věnovat," říkal jsem si. Konstelace vnímám jako úžasnou příležitost k osobnímu růstu, kde se snoubí rozumové pochopení a emoční a tělesný prožitek.

Také jsem si uvědomil, jaká špatná přesvědčení máme (např. že za neúspěchy a selhání může výchova, rodiče, původ a že už s tím nemůžu nic dělat). Můžu, nemusím být otrokem minulosti. Jen je třeba přijmout, co se v minulosti stalo, poučit se z toho a jít dál.

Konstelace mi pomáhají uvidět, pochopit a prožít, co si v sobě (velmi často nevědomě) nesu a jak mě to ovlivňuje. Díky konstelacím jsem zpětně pochopil, co se vlastně během mé "doby temna" dělo a jak jsem si to spoluvytvářel.

Víc jak tři roky se pravidelně aktivně účastním konstelačních seminářů. Má za sebou desítky svých konstelací, ve stovkách jsem stál jako zástupce. Absolvoval jsem výcviky u Wilfrieda Nellese, Bhagata J. Zeilhofera a Vladimíra Kokošky. Konstelacemi provázím od roku 2013 a za tu dobu jsem jich vedl více než sto.

Co mi konstelace daly

Účast na rodinných konstelací mi umožňuje vidět souvislosti, prožít potlačené a neprožité, pojmenovat věci a dát jim své místo. Můj život je nyní mnohem plnější, vědomější a jednodušší.

Jsem velmi vděčný za vše, co mě potkalo, i za to "špatné". Hlavně za to. To mi totiž umožňuje vidět, jak obranné mechanismy fungují. Mohu si uvědomovat, co mě ovládá, kde jsem převzal jaké vzorce a postupně se od nich osvobozovat.

Zkušenosti z reálného života i z konstelací mě naučily, jak konstelace provázet a jak mohu být nápomocný druhým na jejich cestě k naplněnému životu. Pokud se i vy na své cestě chcete posunout a dozvědět se více, stáhněte si ebook, který jsem napsal: Můžou za to vaši rodiče? … aneb jak vám rodinné konstelace mohou pomoci zbavit se starých vzorců.

Stáhněte si ebook, který jsem o konstelacích napsal!