Opravdu silná motivace

Tento článek jsem původně překládal pro svůj plavecký web (www.totalniplavani.cz). Nicméně věřím, že bude zajímavý a inspirativní i pro vás, kteří se zajímáte o konstelace.

Terry Laughlin, zakladatel Total Immersion, nedávno s trenéry sdílel něco velmi osobního. S jeho souhlasem jsem to, to nám poslal, přeložil.

Tomáš Vojtěchovský

 

Moje nejsilnější možná motivace

Terry Laughlin

Asi před dvěma měsíci jsem psal, že mi byla diagnostikována rakovina prostaty. V té době to podle lékařů vypadalo na chirurgické odstranění prostaty, pak cca půl roku rekonvalescence. Po ní jsem předpokládal, že bych mohl žít relativně bez-starostný a bez-rakovinový život, který jsem žil před rakovinou. Nicméně předoperační vyšetření prokázala, že rakovina se mi rozšířila i do kostí.

Dobrou zprávou je, že se jedná pouze o několik míst kolem mé křížové kosti a že existuje hodně možností léčby. Navíc rakovina prostaty nepatří mezi ty agresivnější formy rakoviny, což poskytne čas pro využití nových léčebných postupů, které se právě testují.

Nicméně si nyní uvědomuji, že má cesta k uzdravení bude delší a bude mít více aspektů. Když jsem se seznámil s novou diagnózou, můj přístup se dramaticky změnil. Do té doby jsem předpokládal, že doktoři vědí, co je pro mě nejlepší a že se na ně spolehnu, aby mě vyléčili.

Nová informace mě přiměla k tomu, abych za své vyléčení převzal osobní zodpovědnost. Když jsem začal studoval ‚radikální remisi‘, uvědomil jsem si, že i když plně důvěřuji doktorům, existuje mnoho doplňkových alternativních léčebných přístupů, které mohu zapojit i sám. Ti, kteří to tak dělají, nejenže mají nejlepší výsledky, ale tím, že jednají jako činitelé vlastního uzdravení, jsou během celého procesu schopni si udržet silnějšího ducha a mysl.

Začal jsem tím, že jsem přijal speciální léčebnou dietu. Tu nejvíc charakterizuje to, že se snaží ze stravy vyloučit vše, co by se mohlo přeměnit na glukózu. Už žádné sladkosti a škroby. Také jsem zařadil mnohem více ovoce a zeleniny a jen velmi malé porce masa. Zaměřil jsem se i na používání vysoce kvalitních, přirozeně vypěstovaných syrových potravin.

Uvědomil jsem si, že celoživotní fyzická aktivita je nyní obrovským léčebným přínosem a od té doby plavu, cvičím jógu nebo s činkami prakticky denně.

Dalším důležitým pilířem mojí léčby je kultivace klidného a silného ducha. To byla největší výzva. Stejně jako spousta dalších lidí, kterým byla diagnostikována rakovina, jsem se cítil jako na horské dráze mezi strachem a pochynostmi a nadějí a radostí. Asi před 18 měsíci jsem začal praktikovat meditaci v sedě, ale moc jsem se tomu nevěnoval. Mnoha lety uvědomělého plavání jsem si v sobě vypěstoval stabilní základ pro meditaci v pohybu, ale kdykoliv jsem se pustil do meditace v sedě, bojoval jsem s neklidnou myslí.

Nyní mám tu nejsilnější možnou motivaci. Během prvních dvou týdnů byly mé pokusy dost kostrbaté a ztrácel jsem víru, jestli budu schopen se meditaci správně naučit. Ale s pokračujícími pokusy jsem brzy cítil zlepšení při každém sezení. Už jsem mnohem lépe schopen zklidnit svou mysl a po meditaci se cítím výrazně šťastnější.

A když plavu, cvičím jógu nebo zvedám činky, v duchu si říkám: „Mé tělo je silné a zdravé a má vše, co potřebuje, aby se samo uzdravilo.“ Je úžasné, jak jakákoliv fyzická aktivita může být změněna tím, že se soustředím na to, jak se při jejím vykonávání cítím silnější a zdravější.

Po každém cvičení se cítím silnější a zdravější na těle, mysli i duchu. Vždycky jsem měl rád fyzické aktivity a prováděl jsem je s jasným záměrem. Poslední dva měsíce je posunuly na úroveň, kterou jsem nikdy předtím nezažil.

Posledním podstatným prvkem mého léčebného procesu je nepřetržitý proud lásky a podpory, kterou dostávám od stovek lidí. Více než kdy jindy si uvědomuju, jaký dar kromě rodiny a blízkých přátel je komunita plavců a trenérů Total Immersion.

V minulosti jsem citoval Mihaly Csikszentmihalyho, autora knihy Plynutí, že život nám dává výzvy, které nás posílí. V posledních dvou měsících jsem si tohle velmi silně uvědomil. Cítím mimořádné pozitivní změny, které se udály díky této události a vím, že tyto změny se mnou zůstanou natrvalo.

Minulý týden mi Celeste St. Pierre, trenérka TI, poslala email, který obsahoval pozoruhodný příběh Jamese Stockdalea. James Stockdale byl lodivod námořnictva Spojených Států a poté, co byl sestřelen, strávil šest let jako válečný zajatec ve Vietnamu. Email obsahoval citát z jeho knihy Courage Under Fire.

Zatímco se citát vztahoval k jeho duševnímu a duchovnímu přístupu zajatce v brutálních podmínkách, ve kterých očekával být mnoho let, jeho slova popisují přesné pocity, které jsem rozvíjel během posledních dvou měsíců:

Nikdy jsem nepřestal věřit, že tento příběh skončí, nikdy jsem nezapochyboval, že nejenže se dostanu ven, ale že zvítězím a tuto zkušenost proměním ve vymezující životní událost, kterou bych při pohledu zpět nevyměnil.

V přátelství a družnosti,

Terry

 

Chcete-li Terrymu napsat, můžete na tuto adresu: terry@totalimmersion.net.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.