Můj příběh - Tomáš Vojtěchovský

Hlavní motiv: sport & bourání zdi

Celý můj život provázely dvě věci - sport a pocit, že jsem v kleci, že že svazuje neviditelná membrána, která mi brání se svobodně nadechnout a projevit.

Sport mi pomáhal udržet se naživu, zpracovávat, co se se mnou/ve mně děje a udělat si od všeho odstup. Při sportu jsem se cítil svobodný. Dodával mi sílu vydržet. Odsud jsem čerpal sílu a vůli pokračovat v trhání oné neviditelné membrány.

Často jsem si myslel, že to nezvládnu, že t změny jsou příliš veliké, že je to na mě prostě moc. Pak jsem ale vyběhl nebo sedl na kolo a rozdýchal a rozhýbal pocit marnosti a zoufalství.

Takhle je to posledních 12 let mého života. Během té doby se udála spousta věcí, ale sport a svazující membrána tu stále hrály zásadní roli.

Nejhorší období pro mě bylo, když jsem spadl z kola a natrhl si stehenní sval. Pět týdnů jsem chodil o berlích a půl roku kulhal. Celou tu dobu mě provázela intenzivní fyzická bolest. V té době navíc mé příjmy výrazně převyšovaly mé výdaje a začal jsem se dostávat do dluhů.  Ty narostly až na 200.000,-Kč. Tomu navíc předcházel rozchod s přítelkyní, se kterou jsme byli šest let. Doba temna, dalo by se říct.

I přesto všechno jsem chodil pravidelně do bazénu a plaval. To byl jediný pohyb, který jsem mohl jakžtakž provozovat. Dělalo mi dobře se ponořit do vody, rymicky střídal levý a pravý záběr a na chvíli jen být.

Věděl jsem, že je to pro mě nutnost. Jinak bych se asi zbláznil.

Po této půlroční anabázi se vše alespoň trochu začalo zlepšovat. Začal jsem trochu víc vydělávat a pomalu se vracel k triatlonu. Nicméně změnám ještě nebyl konec.

Příjmy se zase začaly snižovat a dluhy opět začaly růst. Na 4 měsíce jsem pozastavil Živnosťák a přihlásil se na pracák. To pomohlo jen na chvíli a po oněch čtyřech měsících jsem byl nucen udělat radikální krok - odstěhovat se z Plně, kde jsem do té doby žil,  do rodného Chomutova a pokorně se vrátit do zaměstnaneckého poměru.

To byla velká úleva - mít stabilní příjem a moci začít splácet dluhy. Hodně mi pomohli rodiče, u kterých sjem zase po 14 letech dva měsíce bydlel, než jsem si našel vlastní bydlení.

Od té doby šlo ve vnějším světě všechno k lepšímu - uzdravil jsem se a vrátil do celkem slušné závodní kondice. Splatil jsem dluhy, začal s výukou plavání. Ty se rozjely natolik, že jsem mohl opustit zaměstnání a už pět let mě živí jen plavecké kurzy. Pročistily se vztahy rodinné a partnerské.

Nicméně ve vnitřním světe změny pokračovaly. Stále jsem se cítil jako za zdí, která mi brání žít tak, jak si přeju - svobodně a radostně. Vedlo mě to k holotropnímu dýchání, kam jsem pravidelně 6 let jezdil a dalších pět let jsem dost intenzivně věnoval rodinným konstelacím.

Odehrávaly se ve mně tu slabší, tu silnější zemětřesení. Prožíval jsem si výlety do temnoty, kterou jsem dloho nenavštěvoval. Postupně jsem se dostával k tomu, co si v sobě všechno nosím. Kolik neprožité bolesti, strachu, potlačení, smutku se vyplavuje.

Někdy to bylo hodně zahlcující a vyčerpávající. Můj život byl jako horská dráha - chvíli v chladných a temných údolích, chvíli na slunci ozářených výšinách. Všechno se měnilo, nic nebylo, jak předtím.

Jen jedna stálice byla - sport. Chvíle, kdy jsem cítil, dýchal, hýbal se, kdy bylo jen tady a teď.  Voda, čára na dně a bazénové zdi. Případně les, cesta a vítr. Chvíle, kdy jsem mohl dovolit integrovat a nechat zpracovat všechny ty bořlivé změny.

Poslední rok se horská dráha uklidňuje a většinu času jsem mimo temná údolí. Cítím, že předtím nedostižná svoboda a radost tu stále více jsou, že se na duchu i těle cítím lépe. Cítím, že opravdu žiju.

Zároveň cítím a vnímám, že spousta lidí vlastně nežije. Že jsou také za svou zdí, která je odděluje od všeho živého. Možná jste to i vy. Máte pocit, že váš život je jinde, že se někam zatoulal.

Právě pro vás jsem začal tyhle stránky začal psát/vytvářet. Věřím, že je možné svůj život zase najít a že sport může být cestou k sobě samému.

Pravidelně zde píšu stránky o tom, co mě zajímá, na co jsem si přišel - jak v oblasti svého sebe-rozvoje a sportu. Zajímá-li vás to, zadejte svůj email a o novinkávh a nstránkách vás budu pravidelně informovat. Také vám jako dárek emailem pošlu ebook. Co jsem se naučil díky Total Imemrsion (metoda plavání, kterou vyučuji).